2021 Winners

Previous Winners

2021 Cream Awards – Dairy Industry Trade Awards

CREAM AWARD – John Beckett Memorial Cup

Sponsored by Lely Atlantic

Winner – Arla Foods

 

DAIRY EMPLOYER OF THE YEAR

Sponsored by De Lacy Executive

Joint Winner Supply Business – Harpers Feeds

Joint Winner Supply Business – Mole Valley Farmers

Winner Farm – Evolution Farming

Highly Commended Supply Business – Promar International

 

YOUNG DAIRY FARMER OF THE YEAR

Sponsored by Kite Consulting

Winner – Nick Eccles, WA & M Eccles & Son, Sudells Farm

Highly Commended – Joel & Emma Redfern, Upper Farm

 

ORGANIC DAIRY FARMER OF THE YEAR

Sponsored by Hi Peak Organic Feeds

Winner – Dan Burdett, Burdett Farming Ltd, Cockhaise Farm

Highly Commended – Matthew & Coral Senior, Holy Cow Organic

Commended – Frank Morphet, South Lakes Organic

 

DAIRY AMBASSADOR OF THE YEAR

Sponsored by National Farmers Union

Winner – Liz Hoggarth, Buitelaar

 

YOUNG DAIRY VET OF THE YEAR

Sponsored by Krka

Winner – Rob Hall, LLM Vets

Highly Commended – Rupert Sheppard, ProStock Vets

 

HIGH PERFORMANCE DAIRY AWARD

Sponsored by Arla Foods

Winner – Stuart & Helen Rogers, Colin Rogers, Longmoor Farm

Highly Commended – Joe & Claire Ives, W&P Ives, Park Farm

 

HEALTH & WELFARE AWARD – ZERO LAMENESS

Sponsored by Cow Alert – Ice Robotics

Winner – Kingspool Holsteins

Highly Commended – Phil Randall, Goodens Farm

 

AWARD FOR INNOVATION

Sponsored by British Dairying

Winner – Alltech Navigate

Commended – JF Hudson – Silo Crab

Commended – Cambridge Animal Technologies Ltd –  Smartbell

Commended – Viking Genetics – CFIT Technology

Commended – Calibrate – Renewable Energy Ground Source Heat Pumps

 

YOUNGSTOCK HEALTH & WELFARE AWARD

Sponsored by Buitelaar

Winner – Andrew Eastabrook, Hartpury University, Home Farm

Highly Commended –  James Yeatman, Gary Jane and the Youngstock team, Grange Farm

 

HIGH FEED EFFICIENCY AWARD

Sponsored by Mole Valley Farmers

Winner – John Cottle, Birchenfields Farm

Highly Commended – Joe & Claire Ives, W & P Ives, Park Farm

 

DAIRY MARKETING AWARD

Sponsored by British Dairying

Winner – Graham’s the Family Dairy

Highly Commended – Our Cow Molly

 

TASTE OF EXCELLENCE AWARD

Sponsored by Morrisons Supermarkets

Winner – Singletons Dairy – Dairy Parlick Cheese

Highly Commended – Granny Gothards – Salted Honey Ice Cream Sorbet

Highly Commended – Riverside Dairy Ice Creams

CREAM AWARDS  – 2020 Winners

CREAM AWARD – John Beckett Memorial Cup 

Sponsored by Lely Atlantic

Winner – Volac

 

EMPLOYER OF THE YEAR

Sponsored by De Lacey Executive

Winner farm – Holly Green Farm

Winner supply trade/services – CXCS

 

YOUNG FARMER OF THE YEAR

Sponsored by Kite Consulting

Winner –James Evans, Martin Evans Farming

Highly Commended – Sam Moorhouse, Hesper Farm

 

ORGANIC DAIRY FARMER OF THE YEAR

Sponsored by Hi Peak Organic

Winner – Rhodri & Angharad Ellis, Ty Newydd Farms

Highly Commended – Alan and Donna Webber,  Hensley Farm

Commended – Nick and Becca Cavill, Grass Roots Dairying

 

FARM CONTRACTOR OF THE YEAR

Sponsored by New Holland Agriculture

Winner – Tom Foote, TR Foote

 

GRASS MANAGER OF THE YEAR

Sponsored by Nufarm (UK)

Winner – James & Lucy Muir, Muir Farming

Highly Commended – Michael Wilson, Monk Moss Farm

 

DAIRY VET OF THE YEAR

Sponsored by Krka

Winner – Sarah Tomlinson, Westpoint Farm Vets

 

HIGH PERFORMANCE DAIRY AWARD

Sponsored by Lely Center Yeovil

Winner – Paul & Steven Miller Shanael Farms

Highly Commended – Robert Read, Gatcombe Farm

Commended – Mark Wood, Portoway Farms

 

ZERO LAMENESS – HEALTH & WELFARE AWARD

Sponsored by Ice Robotics

Winner – Jim & Trina Campbell, Cuil Farm

 

YOUNGSTOCK HEALTH & WELFARE AWARD

Sponsored by Buitelaar

Winner – Dalton Family, Dalton’s Dairy

Highly Commended Grosvenor Farms

 

DAIRY AMBASSADOR OF THE YEAR

Sponsored by National Farmers Union

Winner – Abi Reader, Goldsland Farm

 

AWARD FOR INNOVATION IN EXPORT

Sponsored by OMSCo, supported by AHDB, DEFRA

Winner – Dairy Partners

 

HIGH FEED EFFICIENCY AWARD

Sponsored by Mole Valley Farmers

Winner – Mark Wood, Portway Farms

Highly Commended – Mark Glanvill, PJ & SA Glanvill

 

HIGH FERTILITY FARM AWARD

Sponsored by LIC

Winner –James Major, Hole Farm

Highly Commended – Paul Egglestone, Bridge Farm

 

AWARD FOR INNOVATION

Sponsored by British Dairying

Winner – Actiphage, PBD Biotech

Highly Commended – Clarifide Plus, Zoetis

Highly Commended – Magniva Forage Innoculants, Lallemand

 

TASTE OF EXCELLENCE AWARD

Sponsored by Morrisons

Winner – Delamere Dairy – Semi Skimmed Goats’ Milk

Highly Commended – Cotteswold Dairy – Pure Gold Greek Style Yogurt

Commended – Cotteswold Dairy – Free-Range Double Cream

 

JUDGES SPECIAL AWARDS

Andrew Bradley, QMMS

Mcdonalds/Arla Sustainable Dairy Supply Group

CREAM AWARDS  – 2019 Winners

 

CREAM AWARD – John Beckett Memorial Cup 

Winner of the John Beckett Memorial Cup

Sponsored by Lely

Wensleydale Creamery

 

DAIRY TEAM OF THE YEAR

Sponsored by Volac

Winner – Lely – Yeovil

Highly Commended – AHDB Marketing Team

 

ORGANIC DAIRY FARMER OF THE YEAR

Sponsored by Hi-Peak Organic Feeds

Winner – John Pitts, Woodhorn Group

Highly Commended – David Dilks, Lawn Farm Partnership

Highly Commended – Aled Rees, Trefere-Fawr

 

YOUNG FARMER OF THE YEAR

Sponsored by New Holland Agriculture

Winner – Scott Shearlaw, RC Shearlaw & Son

Highly Commended – Sam & Katie Bullingham, Taw River Dairy

Highly Commended – Chris & Amie Lovatt, CC & CJ Lovatt

 

DAIRY AMBASSADOR OF THE YEAR AWARD

Sponsored by National Farmers Union

Winner – Adam Buitelaar, Buitelaar Group

Winner – Ceri Cryer, Brinkworth Dairy

 

GRASS MANAGER OF THE YEAR

Sponsored by Nufarm

Winner – Sarah Baker, Gnatts Farm

Highly Commended – Philip Smith, Smiths Farming Ltd

 

HIGH FERTILITY FARM AWARD

Sponsored by LIC

Winner – Sarah Baker, Gnatts Farm

Highly Commended – Steffan Richards, Cwrt Malle

 

AWARD FOR INNOVATION

Winner Innovation in Science – Energised Calf Milk, Trouw Nutrition

Winner Technology Transfer – Arla 360

Highly Commended – Mission Control – Dairymaster

Highly Commended –  Cow Alert, Ice Robotics

 

HIGH TECH FARM AWARD

Winner – University of Nottingham Farm

 

FOOD CHAIN MARKETING AWARD

Sponsored by NSF International

Winner – Wensleydale Creamery

Highly Commended – Mackie’s ‘Celebrate Summer’ campaign

Commended – Arla UK 360 Programme

 

DAIRY VET OF THE YEAR

Sponsored by Krka

Winner – Colin Buchan, Avondale Vet Group

Highly Commended – Michael Head, Shepton Veterinary Group

 

YOUNGSTOCK – HEALTH & WELFARE AWARD

Sponsored by Buitelaar

Winner – Tom & Karen Halton, Halton Farms

Highly Commended – Alec Bowden, Boswidjack Farms

 

HIGH FEED EFFICIENCY

Sponsored by Mole Valley Farmers

Winner – University of Reading – Cedar Hall Farm

Highly Commended –Prospect Farming/Open Air Dairy

 

HIGH YIELD HERD AWARD

Sponsored by British Dairying

Winner – John Torrance, R Torrance & Son

Highly Commended – Gregor Colquhoun, A Colquhoun Ltd

 

AWARD FOR INNOVATION IN EXPORT

Sponsored by OMSCo

Winner – Mackie’s of Scotland

Highly Commended – Delamere Dairy

 

TASTE OF EXCELLENCE AWARD

Sponsored by Morrisons

Winner – Belton Farm – White Fox Cheese, and Category Winner

Highly Commended  – Caroline’s Dairy Belgian Chocolate Ice Cream, and Category Winner

Category winner – Derby Hill Dairy – Chocolate Milk – winner in category

Category winner – Brinkworth Dairy – Salted Butter – winner in category

Category winner – St Helen’s Farm – Raspberry & Gogi Berry, Peach & Passion Fruit Yogurt – winner in category

Commended – Caroline’s Dairy Salted Caramel, and Coffee Expresso Ice Cream

Commended – Dalton’s Dairy – Wild Strawberry & Cream Ice Cream, Amaretto & Black Cherry Ice Cream

Commended – Mackie’s – Vanilla, and Salted Caramel Ice Cream

CREAM AWARDS  – 2017/18 Winners

 

CREAM AWARD – John Beckett Memorial Cup Winner

Sponsored by Anglia Farmers

Winner – Lambert Leonard & May

 

HIGH YIELD HERD AWARD

Winner – Jack Coombes, BM Coombes & Sons Ltd
Highly Commended – Henry Lewis, Tack Farms Highly
Commended – Andrew & Pam Pounder, Stainton Hill Farms

HIGH FERTILITY FARM AWARD

Winner – Robert Reay, J Reay & Son
Highly Commended – John Cosgrove, Northwood Farms Ltd

 

HIGH FEED EFFICIENCY AWARD

Sponsored by Mole Valley Farmers

Winner – William Westacott, W & CJ Westacott
Highly Commended – Roger Hildreth, RF & J Hildreth

 

ORGANIC DAIRY FARMER OF THE YEAR

Sponsored by Hi Peak Organic Feeds

Winner – Glasgoforest
Highly Commended – Severndale Farm

 

DAIRY TEAM OF THE YEAR

Sponsored by Volac

Winner – Friars Moor Livestock Vets
Highly Commended – Cedar Farm Vets
Commended – Synergy Vet Tech Team

 

HI TECH FARM AWARD

Sponsored by Lely

Winner – Ben Williams, J & A Williams & Son
Highly Commended – James Evans, Priddbwll Mawr

 

AWARD FOR INNOVATION

Winner – Trusti Tuber, Dairy Spares
Highly Commended – Sexcel – Genus ABS
Commended – Urban Alma Pro – Volac
Commended – InTouch – Alltech Keenan

 

DAIRY AMBASSADOR OF THE YEAR

Sponsored by NFU

Winner – Paul Tompkins, South Acre Farm

 

AWARD FOR INNOVATION IN EXPORT

Sponsored by OMSCo

Winner – Wensleydale Creamery
Highly Commended – Somerdale International
Highly Commended – Prima Cheese

 

YOUNG FARMER OF THE YEAR AWARD

Sponsored by New Holland Agriculture

Winner – William Fox, Lyde Green Farm
Highly Commended – George Winstone, Hampreston Farm
Commended – Joe Carter, IC, CA, & JC Carter

 

HEALTH & WELFARE AWARD

Sponsored by Buitelaar

Winner – Kenton Bennett, Perry Farm
Highly Commended – John Baggs, John Baggs (Farmers) Ltd

 

FOOD CHAIN MARKETING AWARD

Sponsored by NSF International

Winner – Prima Cheese
Highly Commended – Bio-tiful Dairy kefir milk
Commended – Delamere spreadable goats’ butter

Commended – Lacey’s Family Farms Cream

 

DAIRY VET OF THE YEAR

Sponsored by Krka

Judges Special Award to Dr James Breen, University of Nottingham
Winner Dairy Vet of the Year – Tony Kemmish, St Boniface Vets

 

TASTE OF EXCELLENCE AWARD

Sponsored by Morrisons

Winner – Lacey’s Family Farm for their Single Cream
Highly Commended – Wensleydale Cheese for their Yorkshire Yogurt
Commended – Challon’s Combe Organics for their Halloumi Cheese

 

CREAM AWARDS  – 2016 Winners

CREAM AWARD – John Beckett Memorial Cup 

Winner –Grosvenor Farms

 

HEALTH & WELFARE AWARD

Sponsored by Ceva Animal Health

Winner – David Craven, Grosvenor Farms

Highly Commended  – Lynsey Awde, Messrs Awde

 

HIGH TECH FARM AWARD

Winner  – Wyke Farms

Highly Commended – Grosvenor Farms

 

AWARD FOR INNOVATION AWARD

Sponsored by EB Equipment

Winner – Dairymaster Swiftflow Commander

Highly Commended – Shearwell automatic drench gun

Highly Commended – Silostop

 

DAIRY AMBASSADOR OF THE YEAR

Dairy Ambassador of the Year – Heather Wheeler – MP for South Derbyshire

Commended – Neil Sadler, T Sadler & Son

Commended – Andrew Gilman, Staffold Farm

Commended – Derek Armstrong, AHDB

 

AWARD FO INNOVATION IN EXPORTS

Sponsored by OMSCo

Winner – Jersey Dairy

Highly Commended – Belton Cheese

 

YOUNG FARMER OF THE YEAR

Sponsored by New Holland Agriculture

Winner – Jack Ayles, AP Farming Ltd

Winner –  Hayden Jenkin,Treworgie Farm

 

DAIRY TEAM OF THE YEAR

Sponsored by Bioenergy Ingredients ‘Gycal Forte’

Winner – Westpoint Farm Vets

 

HIGH FERTILITY FARM AWARD

Sponsored by Holstein UK

Winner – Jack Elliott – G & J Elliott

Highly Commended – Mark Moore – Whiteoaks Farming

 

FOOD CHAIN MARKETING AWARD

Sponsored by NSF Agriculture

Winner – Kingdom Cheddar (OMSCo)

Highly Commended – Yorvale

Commended – Tesco Fair for Farmers Guarantee

 

DAIRY VET OF THE YEAR

Sponsored by Zoetis

Winner – Peter Orpin – Park Vet Group

Highly Commended – Dr Kathryn Hart – George Farm Vets

Highly Commended– Treenie Browser – Parklands Veterinary Group

 

HIGH YIELD HERD AWARD

Winner –Sandy Mitchell, KSH Farmers Ltd

Highly Commended –   John Cameron, Woodford Park, University of Liverpool

 

HIGH FEED EFFICIENCY AWARD

Sponsored by Mole Valley Farmers

Winner –Sion Davies –  Coombe Farm

Highly Commended – Angus Gaudie – Stamfrey Farm Organics

 

TASTE OF EXCELLENCE AWARD

Sponsored by Morrisons Supermarkets

Winner-  Wensleydale Creamy , Yorkshire Yoghurt – lemon curd flavour

Highly Commended – Appleby Creamery  – Scottish blue cheese

Highly Commended –  Brymor Dairy – Ginger real dairy ice-cream

 

CREAM AWARDS  – 2015 Winners

CREAM AWARD – John Beckett Memorial Cup 

Sponsored by Merial EPRINEX

Winner – Arla Foods Ltd

 

FOOD CHAIN MARKETING AWARD

Sponsored by NSF Agriculture

Winner – (Regional Winner) – Trewithen Dairy

Winner – (National Winner) – Beechdean Ice Cream Group

 

HI-TECH FARM AWARD

Sponsored by JCB Agriculture

Highly Commended – Alvis Brothers Ltd

Winner – Sychpant Ltd

 

HEALTH & WELFARE AWARD FOR DAIRY

Sponsored by Norbrook Laboratories

Highly Commended – Alex Colquhoun Ltd

Winner – MM & JA Jones, Danyrallt

 

FORAGE MANAGER OF THE YEAR

Sponsored by Volac

Highly Commended – Nick Sercombe of Knaptoft Hall Farm Ltd

Highly Commended – Tim Simons of Coxlake Farm

Winner – Adrian Smith of WL Smith & Son

 

YOUNG FARMER OF THE YEAR

Sponsored by New Holland Agriculture

Highly Commended – Graham Radford of Buttermoor Farms Ltd

Winner – Edward Williams of JC & SK Williams

 

AWARD FOR INNOVATION

Sponsored by EB Equipment

Highly Commended – Wheyhey! The Protein Ice Cream Company

Winner – Dairymaster MooMonitor+

 

HIGH YIELD HERD AWARD

Sponsored by Ceva Animal Health 

Highly Commended – Gee Jay Farming Ltd

Winner – Worthy Farm

 

DAIRY VET OF THE YEAR

Sponsored by Zoetis

Highly Commended – Sean Hughes of Tyndale Farm Vets Ltd

Winner – Jonathan Statham of Bishopton Veterinary Group

 

HIGH FERTILITY AWARD

Sponsored by Holstein UK

Highly Commended – R Pigg & Sons

Winner – Buttermoor Farms Ltd

 

DAIRY TEAM OF THE YEAR

Sponsored by Progiene

Highly Commended – George Farm Vets

Winner – Cornwall Farmers, Westpoint Vets & JJ Willcocks

 

DAIRY AMBASSADOR OF THE YEAR

Sponsored by Forfarmers

Judges Commendation – Ian Potter, Ian Potter Marketing Services

Winner – Lyndon Edwards, Severndale Farm

 

KNOWLEDGE TRANSFER AWARD – Nutrition

Sponsored by Farm Business

Winner – Hefin Richards of Profeed Nutrition Consultancy

 

TASTE OF EXCELLENCE AWARD

Sponsored by Morrisons Supermarkets

Highly Commended – ‘Crème Fraiche’ from Katy Rodger’s Artisan Dairy

Winner – ‘Special Reserve Yorkshire Wensleydale’ from Wensleydale Creamery

 

CREAM AWARDS  – 2014 Winners

CREAM AWARD – John Beckett Cup 

Sponsored by Merial Eprinex

Winner – Mole Valley Farmers

Highly Commended – Wyke Farm

 

HI TECH FARM AWARD

Sponsored by JCB Agriculture

Winner – Gibson’s Hunter Hill Farm

Highly Commended – Roweagh Farm

 

HEALTH AND WELFARE AWARD

Sponsored by Norbrook Laboratories

Winner – JE & EM Marshall

Highly Commended – CJ & JA Reed

Highly Commended – J&D Bradley

Commended – Lower Sizergh Farm

 

AWARD FOR INNOVATION

Sponsored by Farm Business

Winner – eCow Devon Ltd

Judge’s Award for Excellence – Nampak Plastics

Highly Commended – John Deere Ltd

 

AGRICULTURAL MERCHANT OF THE YEAR

Sponsored by Farm Business

Winner – (Regional Winner) WE Jameson & Son

Winner – (National Winner) Mole Valley Farmers

 

FORAGE MANAGER OF THE YEAR

Sponsored by Volac

Winner – Michael Sainsbury, RP Sainsbury & Son

Highly Commended – Matthew and Nikki Venables, Pigeon House Farm

 

HIGH FEED EFFICIENCY AWARD 

Sponsored by Mole Valley Farmers

Winner – BM Coombes & Son

Highly Commended – Poyerston Lodge

 

HIGH FERTILITY FARM AWARD

Sponsored by Elanco Animal Health

Winner – C&S Fitton & Son

Highly Commended – Radholme Laund Farm

 

DAIRY TEAM OF THE YEAR

Sponsored by David Clarke Livestock

Winner – Sainsbury’s Dairy Development Group

 

YOUNG FARMER OF THE YEAR

Sponsored by New Holland Agriculture

Winner – Chris Reed and Julie Reed, CJ & JA Reed

Highly Commended – Tim Jones, Bankhead Farm

Commended – Philip Cooke, A L Cooke

Commended – Katrina MacDowell, A F McDowall & Company

Commended – Ben Keen, Chilcote Manor Farm

 

FOOD CHAIN MARKETING AWARD

Sponsored by NSF Agriculture

Winner – Feeling Upbeat (The Good Whey Company)

Highly Commended – Nantwich Cheese

 

DAIRY VET OF THE YEAR

Sponsored by Zoetis

Winner – James More, Galloway Veterinary Group

Highly Commended – Craig McAlister, Parklands Veterinary Group

Commended – Rose Jackson, Scarsdale Veterinary Group

Commended – Peter Orpin, Park Vet Group and MyHealthyHerd

Commended – Owen Atkinson, Dairy Veterinary Consultancy

Commended – Mike Kerby, Deleware Veterinary Group

Commended – Dan Humphries, Lambert Leonard & May

Commended – Alex McPherson, Drove Veterinary Hospital

 

DAIRY AMBASSADOR OF THE YEAR

Sponsored by BOCM PAULS

Winner – Roger Evans, Brunslow Farm

 

HIGH YIELD HERD  AWARD

Sponsored by Rumenco ‘Progiene’

Winner – Redhouse Holsteins

Highly Commended – Velindre

 

MORRISONS TASTE OF EXCELLENCE AWARD 

Sponsored by Morrisons Supermarkets

Winner – Yorvale – Panacotta & Apricot Ice cream

Highly Commended – Belton Cheese – Red Fox

Highly Commended – Burt’s Cheese – Burt’s Blue Cheese

 

CREAM AWARDS  – 2013 Winners

THE CREAM AWARD – John Beckett Cup 

Sponsored by Genus

Winner – Meadow Foods Limited

Highly Commended – Mole Valley Farmers

Highly Commended – Delamere Dairy

 

FOOD CHAIN MARKETING AWARD

Sponsored by NSF Agriculture

Winner – Red Fox, Belton Cheese Limited

Commended – Müllerlight Greek Style Yoghurt

Commended – Fruit Cream Ice, Alder Tree

             

HIGH FEED EFFICIENCY AWARD

Sponsored by Mole Valley Farmers

Winner – William Westacott, Home Farm

 

HI-TECH FARM AWARD

Sponsored by JCB Agriculture

Winner – Ledger Farms Ltd

Highly Commended – Blade Farming

 

AWARD FOR INNOVATION

Sponsored by Norbrook Laboratories

Winner – ADF Milking Limited

 

FEED MERCHANT OF THE YEAR

Sponsored by Trident

Regional Winner – W.E. Jameson & Son Ltd

National Winner – BOCM PAULS

 

FORAGE MANAGER OF THE YEAR

Sponsored by Volac

Winner – Michael Sainsbury, R.P. Sainsbury & Sons Ltd

Commended – Neil Baker, Bakers of Haselbury Plucknett

 

YOUNG FARMER OF THE YEAR

Sponsored by Westpoint Farm Vets and farmacy.co.uk

Joint Winner – Robert Wills, Wills Brothers Ltd

Joint Winner – William Patten, Baddington Farm          

 

HEALTH & WELFARE AWARD

Sponsored by DairyCo

Winner – Mark Verity, Radholme Laund

Highly Commended – Neil Baker, Bakers of Haselbury Plucknett

 

PRODUCTION EFFICIENCY FARM AWARD

Sponsored by DairyCo

Winner – F.G. Brewer & Sons (Farms) Ltd

Highly Commended – Howell Richards, Cwrt Malle

 

DAIRY VET OF THE YEAR

Sponsored by Zoetis

Winner – Colin Lindsay, The Capontree Veterinary Centre

 

HIGH FERTILITY AWARD

Sponsored by Zoetis

Winner – Y Farming Partnership

 

SQP OF THE YEAR – DAIRY FOCUS

Sponsored by AMTRA and AHDA

Winner – Ann Tripney, Wynnstay Group Plc

 

KNOWLEDGE TRANSFER AWARD – DAIRY NUTRITIONIST OF THE YEAR

Sponsored by Harper Adams University

Winner – Ruth Lawson, W.E. Jameson & Son Ltd

 

TASTE OF EXCELLENCE AWARD IN DAIRY

Sponsored by Morrisons Supermarkets

OVERALL Winner – Belton Cheese Limited for their Red Fox Cheese

Winner – Yorvale for their Chocolate Orange ice cream

Winner – Manor Farm Dairy for their Lemon Curd yoghurt

Winner – Belton Cheese Limited for their Red Fox Cheese

 

DAIRY AMBASSADOR OF THE YEAR

Sponsored by BOCM PAULS

Winner – David Cotton, Kingshill Farming Company and Dairy Pro

Judges special Award for ‘contribution to marketing milk to a wider audience’

Sandy Wilkie, Müller Wiseman